Google Chrome artık RAM Tasarrufu Yapacak!

BLOG 'da yeni bir makale
18 Mart 2023 tarihinde yazıldı.
230 defa okundu.

Google Chrome RAM tasarrufu sağlayan yeni özelliğini duyurdu.

Chrome 110 ile gelen yenilik, sistemlerin bellek tüketimini azaltıyor.

chrome
chrome

Google Chrome’un en çok eleştirilen kısmı RAM tüketimi olmaktaydı. Geçmişte çok RAM tüketmesiyle gündeme oturan Chrome, bu sorunu aşmaya çalışıyor.

Bunun için bu zamana kadar birçok güncelleme yayınladı. Şimdi de bu güncellemeler arasına bir yenisini daha ekledi.

Yeni güncelleme ile beraber Chrome, RAM optimizasyonunu arttırmış durumda. Ekip, yaptığı yeni çalışma ile beraber şimdiden pek çok insanı mutlu etti. Özellikle belleği düşük olan kullanıcılar bu habere bayıldı.

Google Chrome RAM tasarrufu için yeni özellik yayınladı

Google Chrome 110 sürümü ile beraber yeni bir performans modu eklendi. Chrome kullanıcıları, “bellek tasarrufu modu” ayarıyla RAM tüketimini düşürebilecek. Bu ayar aktif olduğu takdirde arka planda açık olan sekmelerin belleği boşaltılacak.

Ayrıca bu sekmelerde işlem uygulanmayacak. Özetle Google, kullanıcıların sekmelerde daha rahat gezmesini sağlamak istiyor.

Bellek tasarrufu modu ile ilgili açıklanan bir diğer şey istisnalar. Özellik, video ve form gibi olayları etkilemeyecek.

Yani arka planda kalan sekmede video açık ise ses gelmeye devam edecek.

Bunun yanı sıra ekran paylaşımı gibi işlemler de aktif bir şekilde çalışacak. Bu özelliklerin dışında kalan şeyler temizlenecek. Bu, daha az RAM tüketimi anlamına geliyor.

chrome tarayıcısı
chrome tarayıcısı

Chrome’un bellek tasarrufu özelliği, ek bir özelliğe de yer veriyor. Bazı kullanıcılar, bazı internet sitelerinin bellekten temizlenmesini istemeyebilir.

Özellikle o sitede arka planda bazı işlemler yapılması gerekiyor ise. Bunun için “Her zaman etkin kalacak siteler” kısmı bulunacak.

Bu kısma bellek tasarrufu modu ayarından ulaşılabilecek. Buraya eklenen web siteleri, arka planda her zaman aktif kalacak.

Google Chrome RAM tasarrufu nasıl kullanılır?

Google Chrome bellek tasarrufu özelliği, Chrome 110 sürümü ile beraber otomatik etkinleştiriliyor. Eğer bu ayar kapatılmak veya açılmak isteniyor ise aşağıdaki adımların takip edilmesi gerekir.

  1. Ayarlara girilmeli.
  2. Sol taraftaki menüden “Performans” seçeneğine basılmalı.
  3. “Belek Tasarrufu” ayarı etkinleştirilmeli veya devre dışı bırakılmalı.
  4. İsteğe bağlı olarak her zaman etkin kalacak siteler ayarlanmalı.

Whatsapp