Google Mobil aramalardaki yapacağı önemli 5 değişiklik

BLOG 'da yeni bir makale
25 Mayıs 2023 tarihinde yazıldı.
587 defa okundu.

Google, mobil aramada beş farklı değişiklik yaparak kullanıcı deneyimini iyileştirecek. Mobil uygulamaya gelişmiş sorgu iyileştirmeleri ve aramaları kolaylaştıran çeşitli özellikler eklenecek.

Google, mobil aramada beş önemli değişiklik yapacağını duyurdu. Search On konferansında çeşitli açıklamalar yapan şirket, mobil cihazlarda kullanıcıların arama davranışlarını değiştirmek için kullanıma sunulan özellikleri açıkladı.

google arama
google arama

Google söz konusu güncellemeleri ilk olarak ios uygulamasına yansıtacak. Kullanıcılar arama yapmalarını kolaylaştıracak çeşitli özellikler görecekler. Ayrıca mobil arama çubuğu daha alakalı sonuçlar için yenilenecek.

1. Google Arama kısa yolları

Google’da arama yapabilmek için en klasik seçenek metni yazmaktır. Ancak Google kullanıcılara arama yapmaları için sesli arama dahil olmak üzere bazı özellikler sunar.

En ilgi çekici olanlardan birisi ise ekran görüntüsünden arama yapabilmektir.

mobil arama
mobil arama

Google, iOS uygulamasına getirdiği güncelleme ile arama fonksiyonlarının fark edilmesini ve kullanılmasını kolaylaştıracak. Uygulamaya eklenecek kısa yollar sayesinde tüm arama özellikleri daha belirgin hale getirilecek.

2. Arama çubuğunda sonuçlar

Google, arama çubuğunda yaptığı düzenleme ile sonuçların bulunmasını kolaylaştıracak.

Sonuçlara giden linklerin görüntülenmesini sağlayarak kullanıcıları arama oturumu boyunca yönlendirecek ve alakalı sonuçları bulmasını sağlayacak.

kısayollar
kısayollar

Arama çubuğuna metni yazmaya başladığınızda siz daha sonuçları bulmadan önce Google sonuçları sunmaya başlayacak.

Örneğin, bir konum aradığınızda en alakalı sonuç belirgin şekilde gösterilecek. Bu özellik gelecek aylarda kullanılabilir olacak.

3. Gelişmiş sorgu iyileştirmeleri

Google gelişmiş sorgu iyileştirmeleri gerçekleştirerek kullanıcıların en alakalı sonuçlara ulaşabilmesini kolaylaştıracak. Mobil arama çubuğuna bir sorgu yazdıktan sonra Google size anlamlı olan bazı fikirler sunmaya başlayacak.

gelişmiş sorgulama
gelişmiş sorgulama

Sorgunuz ne olursa olsun Google tarafından bir öneriyle karşılaşacaksınız. Önerileri masaüstü cihazlardaki otomatik tamamlama özelliğiyle kıyaslayabilirsiniz.

Bir arama yaptığınızda onu tamamlayan en alakalı kelimeler size sunulacak.

4. Google Web Hikayeleri

Google, Web Hikayeleri (Web Stories) adını verdiği özelliğini mobil aramaya çok daha derin bir biçimde entegre edecek.

Bu sayede arama sonuçları daha görsel hale getirilmiş olacak. Böylece en alakalı ve en yararlı bilgiler kullanıcılara ulaştırılacak.

google web hikayeleri
google web hikayeleri

Kullanıcı bir arama yaptığında aramasıyla ilgili en önemli hususlara yönelik ipuçları görecek.

Örneğin, bir şehri arattığınızda orada hazırlanmış kısa videolarla ve oraya özgü yapılacaklar listeleriyle karşılaşarak seyahatinizi planlayabileceksiniz.

5. Metin, görüntü ve video birleştirmeleri

Google, mobil arama sonuçları sayfasını sonsuz bir keşif platformuna dönüştürecek. Google tüm sonuçları tek bir sayfaya toplayacağından arama yapan kullanıcı Web, Görseller ve Video sekmeleri arasında geçiş yapmak zorunda kalmayacak.

Google bu hamlesiyle sonuçları çok daha ilgili çekici bir şekilde sunacak.

Kullanıcı bir konu hakkında arama yaptığında daha fazlasına göz atmak için istekli olacak. Sonuçlar birbirinden farklı kaynaklardan derlenecekler.

Google mobil arama sonuçlarında yapacağı bu değişikliklerle kullanıcıların mobil arama davranışlarını değiştirmeye çalışacak.

Şirketin en önemli hedefi kullanıcılara yaptıkları aramalarla alakalı sonuçlar bulma konusunda yardım etmek olacak.

Whatsapp